Windows 7

Bir işletim sisteminin betasına bu kadar saldırıldığını ilk defa görüyorum. Saldırmak derken kasdettiğim tabiki download linkleri =) O kadar ilgi oldu ki Microsoft kısıtlı olarak vereceğini açıkladığı 7 Beta 1 i sınırsız indirme şansı sundu.

Şimdi düşünmeden edemiyorum. İnsanlar çılgınlar bigi Windows 7 yi indiriyolar ama neden? Acaba Vista illallah mı ettiriyor? Bir başka soru ise neden Vista SP3 yerine Windows 7 sürümü çıkıyor? Teori olarak işletim sistemlerinde pek fark yok gibi. Yani Vistanın az bellek tüketen versiyonu Windows 7 değil mi?

Nostalji yapalım yıl 1998 civarları; Windows 98 çıktığında aha dedik birşeyler oluyor! O zamanlar 32 mb ram var pc’mde bir kurdum sistemi performans kaybının hayal kırıklığı ile 🙁 7200 RPM diskler ve 128 mb ram bir upgrade sonunda 98 uçmaya başladı. Ardından gelen 2000, ME, fiyaskosu ve nihayetinde XP SP2 devrimi ile geldik 2008 – 2009. Donanımlar XP de rahatça çalışırken Vistaya geçenler 1024 RAM ile sürünüyorlar =)

Dikkat ettiyseniz Microsoft bir fiyasko ardından bir güzel işletim sistemi çıkarmış. Ve Vista da malesef (sırasından dolayı) fiyasko =) Ve yine malesef Microsoft inatla Vista diye diretmeye devam ediyor. XP şu anda satışı durdurması ve XP den Windows 7 ye upgrade imkanı olmaması düşündürücü. Öyleki Windows 7 yi bekleyen kurumsal firmalar bile bulunmakta.

Biraz geç kaldık ama Beta 1 sürümü buradan indirebilirsiniz. Performans olarak yeterince tatminkar olan Windows 7, güç tüketiminde biraz agresif tutum sergiliyor. Ayrıca OS e gömülü İnternet Explorer 8 de standart olarak daha etkin surf sağlıyor (her ne kadar operea ile mahkemelik olsada).

One Comment

Yorum Yazın