Oyun Yazsak Para Kazanırmıyız?

Yaklaşık 11 senedir IT sektöründeyim. Atari salonlarındaki makineleri eğer bilgisayardan sayarsak ki bazılarının içinde Commodore 64 ilk sürümleri vardır 20 senedir de bilgisayarlar kullanıyorum. Şimdi teknoloji ve cihazlar çok değişti, tabi oyunlarda. Ama eski tad kalmadı =) Bizim zamanımızda atari salonlarında saatlerinizi sadece bakarak harcaya bilirdiniz. Üstelik 2D grafiklerine rağmen!

Şimdi lise çağından başlayın da 35’li yaşlardaki insanlarda bile “Ya yazalım bir oyun / uygulama da parayı vuralım” fikri var. Amaç üretmeden kısa yoldan para kazanmak olduğu için çıkan ürünler de tat vermiyor artık. 2008 den beri blog yazıyorum. Siteler yaptım, emek harcadım belkide tekniğe çok takıldığımdan ben parayı vuramadım. Ancak başlıktaki cümleyi sağlamak, projeyi başarılı yapmak için tek bir bağımlılık var. İşi en iyi şekilde yapmak.

Zamanında bir arkadaş söylemişti atari salonunda, “Ya bu Mortal Kombat’taki karakterler çok gerçekçi abi” doğru söylüyor. O zamanki dandik 3d efektleri ile bunu nasıl sağlamışlardı? Mortal Kombat nasıl dünyanın en çok oynanan oyunların biri oldu? Şimdi sorsam size yazalım mı Mortal Kombat diye, biraz kodlama bilginiz varsa 1 aya yazarız dersiniz =)

Size bir video izleteceğim. Mortal Kombat 3’ün nasıl yapıldığını anlatıyor. Bakın adamlar nasıl yapmış…

O kadar da kolay değilmiş dimi?

Yorum Yazın