Küresel Olarak Yaygınlaşan Ransomware Saldırısı

ransomware

Daha öncede defalarca ransomware saldırılar düzenlendi ancak, bu sefer hayati sistemleri ulaşılmaz hale getiren bir fidye saldırısı dünyaya hızla yayılıyor.

Cuma sabahı, Twitter hesabı MalwareHunterTeam, endişe verici bir hızda yayılmakta olan WanaCrypt0r (bir WannaCry varyantı) olarak bilinen fidye yazılımı bildirdi. “3 saatten kısa sürede bile 11 ülkeden kurbanlar var” dedi.

Yaklaşık olarak 6 saat sonra, ET 1’de saat Kaspersky Lab, 74 ülkede 45.000’den fazla saldırıyı gerçekleştirdiğini bildirdi. Moskova merkezli güvenlik firması için global araştırma direktörü Costin Raiu “Etkisi hâlâ hızlı bir şekilde büyüyor” dedi.

MalwareTech tarafından üretilen enfeksiyonların bir haritası, nüfusun yoğun olduğu tüm kıtalara fidye yazılımı yaymakta olduğunu ve güvenlik araştırmacılarının sayısız raporunda WanaCrypt0r’nin ABD’ye girildiğini gösterdiği Rusya, Tayvan ve İspanya en başta sert olanı gösteriyor.

İngiltere merkezli MalwareTech araştırmacısının ilk raporunda, açıklığın eşler arası olarak yayıldığı ve ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’ndan çalınan sızdırılmış bir Microsoft Windows istismarı (EternalBlue) kullanılarak yapılabileceğini belirtiliyor.
İlk rapora göre zararlı  İngiltere’deki 16 hastane ve İspanyol telekom Telefonica da enfekte sistemler dosyaları şifreli ve erişilemez hale getirildi ve ekranlarda bir uyarı yanıp sönüyordu. “Ödemeyi göndermek için yalnızca 3 gününüz var. Bundan sonra fiyat ikiye katlanacak “dedi. “Ayrıca 7 gün içinde ödeme yapmazsanız, dosyalarınızı sonsuza kadar kurtaramazsınız.”

Artık bilgisayar saldırıları hedefe (paraya) yönelik ve bilinçli kişiler tarafından yapılır hale geldi!

Yorum Yazın