Bilgisayar Kasabı :) 4 Program

Klasik bir cümle “Bilgisayarımı sıfır kuruyorum canavar gibi ama sonra yavaşlamaya başlıyor =( ” Bu gerçekten benimde takıntım. Bir sürü bilgisayar hızlandıran program var ama halen bilgisayarı ilk günkü kurduğum komuna getirecek bir yazılım çıkamadı. O yüzden bilgisayarı yavaşlamadan önlem almak gerekiyor. Tespit ettiğim ve bilgisayarlarda gereksiz kaynak haracaması yapan programları sıralayalım.

1) Ahead Nero: Benim amacım sadece CD / DVD yazmak. Neden bir sürü gereksiz eklenti kuruyorsun ey Nero? Tamam klasmanda 1 numarasın ama bilgisayarımı çok yavaşlatıyorsun. Alternatifin portable olanın ya da CD Burner XP Eğer Windows 7 kullanıyorsanız kendi yazıcısı bile yetiyor.

2) Acrobat Reader: Sabahlar olmasın =) 5. sürümünden itibaren sanki program mimarları; “Ya biz bu insaları nasıl windows tan bezdirip linux e transfer ederiz” diye düşünmüşler. Olmadık anlarda alttan çıkan 300 mb update uyarıları bile kafi bence! Alternatifimiz tabikide foxit pdf reader.

3) Winzip: Artık sıkıştıma algoritmarı public (halka açık) halde iken neden para ödeyelim? Buyrun 7 zip bedava + hızlı.

4) Itunes: Tamam hata yaptık aslında bu programı 1. sıradan vermeliydik. Hayatımda gördüğüm en amacına uygun olmayan ve sistemi yavaşlatan program diyebilirim =) iPod’unuza direk mp3 atınca çalmaması, değişik bir formatta itunes ile müzik yükleme zorunluluğu o kadar para yatırıp bunlarla karşılaşmanız =) Alternatifimiz EphPOD

Yorum Yazın